W ostatnich kolejkach pierwszej rundy sezonu 2022/23 Energa MKS Kalisz i MMTS Kwidzyn miały szukać punktów. Okazało się, że oba zespoły znalazły je w 11. serii, jedno oczko zostało w Kaliszu, a dwa do Kwidzyna zabrali goście.

Sobotni pojedynek lepiej rozpoczęli gospodarze. Mocna praca w obronie przynosiła efekty, a w ataku z dobrej strony skuteczni byli Bekisz, Zieniewicz i starszy z braci Pilitowskich. Dzięki temu w 14. minucie Energa MKS prowadził 9-4 z nadzieją patrząc w dalszą część meczu. Jeszcze w 21. minucie utrzymywała się czterobramkowa przewaga gospodarzy, ale goście już zaczynali się rozkręcać. Seria czterech bramek bez odpowiedzi rywali w kolejnych sześciu minutach pozwoliła MMTS-owi doprowadzić do remisu. Energa MKS jednak nie odpuszczał, w ostatniej akcji pierwszej połowy piłkę na kole otrzymał Piotr Krępa dając gospodarzom jednobramkowe prowadzenie.

Druga część meczu rozpoczęła się od wyrównanej gry, ale z biegiem czasu znowu przewagę zaczął zdobywać Energa MKS Kalisz. Po bramce Góralskiego w 43. minucie gospodarze prowadzili 20-16. Znowu jednak nie byli w stanie utrzymać przewagi długo. Czas dla trenera Jaszki mocno usprawnił grę kwidzynian, którzy zanotowali pięć trafień z rzędu wychodząc na pierwsze od dawna prowadzenie. Bardzo aktywny w ofensywie w tym fragmencie był Alan Guziewicz, sporo interwencji zaliczył również bramkarz gości Łukasz Zakreta. Ostatnie dziesięć to gra bramka za bramkę z lekkim wskazaniem na gospodarzy. W 58. minucie Energa MKS Kalisz prowadził 24:22, ale ostatnie akcje należał do MMTS-u. Trafienia Potocznego i Kutyły oraz nieskuteczność kaliszan w ataku doprowadziły do serii rzutów karnych będącej niemal odzwierciedleniem obrazu całego spotkania. Zawodnicy nie grzeszyli wielką skutecznością, a swoje interwencji raz po raz zaliczali Zakreta, Hrdlicka i Szczecina. Ostatecznie lepszy okazał się MMTS Kwidzyn ciesząc się z dwóch punktów.

Energa MKS Kalisz – MMTS Kwidzyn 24:24, 2:3 K (13:12)

Energa MKS: Hrdlicka, Szczecina – Góralski 5, Drej 5, Bekisz 4, Zieniewicz 3, M. Pilitowski 3, Adamczyk 1, Kus 1, Krępa 1, K. Pilitowski 1, Wróbel, Pedryc, Kużdeba.

Kary: 2

MMTS: Zakreta, Dudek – Szyszko 6, Potoczny 5, Guziewicz 4, Kutyła 3, Orzechowski 3, Majewski 1, Landzwojczak 1, Jankowski 1, Nastaj, Wawrzyniak, Kornecki, Grzenkowicz.