SMS Cup III

Rozpoczęła się kolejna edycja turnieju Szkół Mistrzostwa Sportowego – SMS Cup! To już trzecia odsłona wydarzenia, dzięki któremu najbardziej utalentowani młodzi zawodnicy, mogą poczuć się jak gracze topowych polskich drużyn piłki ręcznej. Wszystko za sprawą profesjonalnej oprawy, takiej jak podczas meczów PGNiG Superligi oraz idei turnieju, którego celem jest promocja młodych talentów piłki ręcznej oraz przybliżenie zawodnikom standardów ligi zawodowej.

Zwycięzcą poprzedniej edycji został SMS ZPRP Kielce i w trzeciej odsłonie, pod patronatem Prezydenta Miasta Płocka – Andrzeja Nowakowskiego, broni swojego tytułu. Poza kielczanami, w rywalizacji udział biorą Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Kwidzyna i Płocka, a także drużyna Port Service Wybrzeże Gdańsk (rocznik 2004-2005). Zespoły mierzą się ze sobą w formule Final4, zaś stawką jest przechodni puchar ufundowany przez Prezydentów Miast Płocka i Kielc.

Za nami pierwszy dzień zmagań!

SMS ZPRP Kielce – Port Service Wybrzeże Gdańsk

Mecz otwarcia SMS Cup III rozpoczął się bramką Filipa Wrony z SMS-u ZPRP Kielce, zaś na jego trafienie szybko odpowiedział – Krzysztof Jagielski. Następnie oglądaliśmy kilka nieudanych prób obu zespołów i w tym dwie zatrzymane kontry Wybrzeża, przez goalkeepera z Kielc. Po kilku minutach ciszy, dwie bramki zdobyli zwodnicy z Gdańska i wtedy swoją dołożyli kielczanie. Przy wyniku 3:4, ukarany został Bartosz Sarnowski, a chwilę po jego karze, w 9. min., rezultat wynosił 5:5. Od początku meczu utrzymywała się delikatna przewaga Wybrzeża, które prowadziło 1-2 bramkami. Około 15. min. gry, mieliśmy remis 9:9, jednak po trafieniach Wiktora Sobczaka i Wiktora Brzozowca, gdańszczanie wrócili na prowadzenie. SMS z Kielc starał się dogonić rywali, ponownie wyrównał rezultat (12:12) i miał szansę na prowadzenie. Najpierw powstrzymał ich jednak Adam Witkowski, a kolejno stracili piłkę. W 22. min., mimo wykluczenia Antoniego Zająca, kielczanom udało się przegonić rywali i wypracować przewagę 3 bramek. Ostatecznie, po wkluczeniach i czasach dla obu drużyn oraz trafieniu gdańszczan na pustą bramkę, wynik zatrzymał się na 18:17.

Po przerwie do ataku ruszyła drużyna z Gdańska, jednak bramkę zdobyli dopiero przy kolejnej okazji. Po stronie kielczan odpowiedział A. Zając, zaś po 5 minutach drugiej połowy wynik wynosił 19:19. Następnie celne rzuty dołożyli: Patryk Wasiak, Jakub Welcz, Piotr Mielczarski oraz Kuba Wleklak i SMS z Kielc prowadził 23:19. Wtedy interweniował trener gdańszczan, a po czasie zapunktował K. Jagielski. W 42. min. spotkania oglądaliśmy pierwszy rzut karny – swoją „siódemkę” wykorzystał Paweł Miklikowski z Wybrzeża. Po lepszym fragmencie gospodarzy, swój mieli goście, przez co przewaga kielczan najpierw stopniała do jednego trafienia i następnie Wybrzeże doprowadziło do remisu. Pierwszy pojedynek SMS Cup III pełen był zwrotów akcji – na 12 minut przed końcem, ponownie wygrywał SMS z Kielc, przy rezultacie 27:24. Niedługo później zwycięzcy minionej edycji doprowadzili do pięciu bramek przewagi, a przy wyniku 30:25 – w 54. min. – losy spotkania próbował odmienić szkoleniowiec gdańszczan, lecz skuteczność jego drużyny nie uległa poprawie. Ostatecznie rezultat meczu na 32:26 ustanowił Jakub Luksa i w finale SMS Cup III zameldowali się obrońcy tytułu z Kielc.

SMS ZPRP Kielce 32:26 (18:17) Port Service Wybrzeże Gdańsk

SMS ZPRP Kielce: Jakub Wysocki, Sebastian Pieńkowski – Kuba Wleklak 5, Filip Rybarczyk 2, Patryk Siekierka 1, Filip Wrona 5, Patryk Wasiak 5, Jakub Welcz 3, Franciszek Wierzbicki 3, Bartosz Sarnowski 2, Antoni Zając 1, Tymoteusz Bojarczuk, Jakub Luksa 2, Piotr Mielczarski 3, Dawid Cacak, Maciej Markowski.

Port Service Wybrzeże Gdańsk: Adam Witkowski, Mateusz Syga, Adam Zakrzewski – Wiktor Brzozowiec 5, Jakub Deik, Wiktor Sobczak 1, Jakub Grynder, Oliwier Murawski 1, Tomasz Kiejdo 4, Paweł Miklikowski 2, Filip Gołda, Radosław Kasprzak 1, Krzysztof Jagielski 7, Mateusz Radoch, Oliwier Gierszewski 5, Gracjan Wysokiński.

Myślę, że SMS Cup to świetna idea, dzięki której chłopcy z SMS-ów mają możliwość zagrania przed najlepszymi drużynami w Polsce, na Orlen Arenie. Zależy im na tym, aby brać udział w tym turnieju i traktują go bardzo poważnie – komentuje SMS Cup, trener SMS ZPRP Kielce – Rafał BernackiTurniej narzuca pozytywną presję młodym zawodnikom i dziś było to widać. Wybrzeże świetnie się zaprezentowało i dzielnie walczyło. Przed meczem słyszeliśmy, że musimy wygrać, a gdańszczanie nie mają nic do stracenia. Wydaję mi się, że ostatecznie o zwycięstwie zadecydowała nasza szersza ławka i wytrzymałość. Straciliśmy też sporo sił przed jutrzejszym meczem i to jest delikatny minus, ale daliśmy dobre widowisko! – podsumowuje dzisiejsze spotkanie.

SMS ZPRP Kwidzyn – SMS ZPRP Płock

Drugie starcie SMS Cup III w Orlen Arenie rozpoczął SMS ZPRP Kwidzyn, a na pierwszą bramkę, której autorem był Krystian Szymczak, przyszło nam poczekać do 2. min. Dla płocczan natomiast najpierw trafił Krystian Marchewka i po chwili Szymon Hornik. Oglądaliśmy też piękne interwencje bramkarzy obu drużyn i bramki kwidzynian na wyrównanie wyniku. Później płockiemu SMS-owi przyszło grać w podwójnym osłabieniu – na ławkę odesłani zostali Ignacy Jaworski i Marcin Gołąbek. SMS z Kwidzyna zakończył przewagę stosunkiem 3:0, w tym dwoma trafieniami na pustą bramkę. Chwilę przed 10. min., trzecie trafienie dla płockiego SMS-u zanotował Dawid Petlak, z linii 7. metra. Bez jednego zawodnika zagrali też kwidzynianie i do remisu 6:6 doprowadzili płocczanie. Następnie na dobre tory wrócili formalni gospodarze tego spotkania, a przy wyniku 9:6 interweniował trener gości, jednak po czasie to SMS z Kwidzyna dołożył bramkę. Czas mijał, a SMS ZPRP Płock nie poprawiali skuteczności, w 24. min., po bramce Mateusza Myszki, przegrywali 12:6. Dopiero wtedy trafienia dołożyli D. Petlak i Sz. Hornik, ale było już za późno by wyrównali straty i rezultat do przerwy wyniósł 14:9, dla SMS-u ZPRP Kwidzyn.

Wynik drugiej połowy otworzył K. Marchewka, a po chwili odpowiedział mu Kacper Łapiński. Po pięciu minutach od powrotu do gry, rezultat wynosił 17:12 i utrzymywała się pięciobramkowa przewaga kwidzynian, którą wypracowali do przerwy. Płocczanie otrzymali szansę na bramkę z rzutu karnego, co wykorzystał D. Petlak, jednak szybko zrewanżowali się przeciwnicy, przez co straty płocczan nie uległy zmniejszeniu. Niedługo później, ponownie na linii siódmego metra, próbowali zawodnicy SMS ZPRP Płock, lecz tym razem nie byli skuteczni. W 43. min., przy wyniku 19:15, o czas poprosił szkoleniowiec gości – Krzysztof Kisiel i po nim bramki dla płockiego SMS zdobyli: Sz. Hornik oraz Mateusz Janiszewski. W pewnym momencie prowadzenie SMS z Kwidzyna zmniejszyło się do dwóch bramek, jednak niedługo później ponownie wygrywali pięcioma. Na 10 min. przed końcem rezultat wynosił 24:19, a na ławkę odesłany został Oliwier Zalewski. Przewaga płocczan zakończyła się stosunkiem 3:1. W końcówce meczu obaj trenerzy prosili o czas i zarówno drużynie z Płocka, jak i Kwidzyna przyszło grać w osłabieniu. Wynik do końca przemawiał na korzyść kwidzynian i mimo walki płocczan, to SMS ZPRP Kwidzyn zajął drugie miejsce w finale SMS Cup III.

SMS ZPRP Kwidzyn 31:27 (14:9) SMS ZPRP Płock

SMS ZPRP Kwidzyn: Dawid Urbanowicz 1, Kacper Siwik – Kornel Dziedzic 3, Franciszek Gregorski 1, Piotr Lewczyk 10, Kajetan Iwanowski, Konrad Koss, Jakub Tokarz 6, Kacper Wocial 1, Mateusz Myszka 1, Krystian Szymczak 2, Bartosz Pruszkowski 3, Maciej Łesyk, Kacper Łapiński 1, Oliwier Zalewski, Igor Malczak 2.

SMS ZPRP Płock: Paweł Krawczyk, Paweł Ciupa – Mateusz Janiszewski 2, Ignacy Jaworski 3, Szymon Hornik 4, Piotr Kuć, Krystian Marchewka 6, Marcin Gołąbek 1, Jan Sawicki 1, Wiktor Sęk, Jakub Wielgucki 1, Szymon Cieciora 1, Olivier Czajkowski 1, Karol Makowski, Jakub Semik 3, Dawid Petlak 4.

Niezmiernie i niezmiennie podoba mi się SMS Cup! To świetny sposób na rozpropagowanie Szkół Mistrzostwa Sportowego i szkolenia centralnego. Jest to też okazja do sparowania ze sobą SMS-ów – same plusy – mówi o SMS Cup, trener SMS ZPRP Kwidzyn – Mateusz HanisZ Płockiem, na przestrzeni ostatnich lat, graliśmy wielokrotnie i chyba dzisiejszym meczem przeważyliśmy nieco szalę na naszą stronę. Płocczanie się nie poddali i zostawili kawał serca na boisku, ale moim zdaniem – moim zawodnikom należą się pochwały za dobre zawody w obronie. W pierwszej połowie pomógł nam bramkarz Dawid Urbanowicz i każdy z 16 zawodników dołożył swoją cegiełkę. A przed jutrem mogę powiedzieć jedno – walczymy! – dodał.