Młodzież z Olsztyna wywalczyła złoty medal na turnieju finałowym Mistrzostw Polski Juniorów w Tarnowie

Turniej, który z początku miał zostać rozegrany w weekend 19-20 marca 2021 roku został skrócony do 1 dnia z powodu wprowadzenia dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Drużyny, które awansowały do finałów rozgrywek miały do rozegrania aż 2 mecze w ciągu jednego dnia – z tego powodu czas ich trwania skrócony został do 2 x 25min. Mimo zmian wprowadzonych zaledwie dzień prze planowanym rozpoczęciem turnieju, drużyny przystąpiły do gry z ogromną wolą walki i robiły wszystko, co w ich mocy, aby zdobyć jak najwyższą pozycję w rozgrywkach.

Półfinał I: KS szczypiorniak Olsztyn – Orlen Wisła Płock [29:26]

Przez pierwsze 15 minut drużyny wymieniały się ciosami i wynik meczu oscylował wokół remisu. Dopiero po tym czasie drużyna z Olsztyna przejęła inicjatywę i swoimi celnymi trafieniami do bramki rywala wypracowała sobie pięciobramkową przewagę. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się wynikiem 16:11. Zawodnicy z Płocka nie poddali się jednak i w drugiej części spotkania zaczęli stopniowo odrabiać straty. Mecz był bardzo zacięty – obu drużynom bardzo zależało do awansie do finału. Na 10 minut przed końcem spotkania mieliśmy wynik 24:21 na korzyść drużyny z Olsztyna. Drużyna Wisły Płock dwoiła się i troiła zarówno w obronie, jak i w ataku, jednak dało się odczuć dużą nerwowość panującą w zespole, która objawiała się prostymi błędami. Uniemożliwiały one wykończenie akcji bramką. Końcowy rezultat spotkania wyniósł ostatecznie 29:26 i to drużyna KS Szczypiorniaka Olsztyn mogła cieszyć się z awansu do meczu finałowego.

MVP spotkania w drużynie KS Szczypiorniak Olsztyn został wybrany Igor Graczyk. W drużynie Orlen Wisły Płock najlepszym zawodnikiem meczu został Olaf Wojnecki

Strzelcy bramek:

KS Szczypiorniak Olsztyn: Graczyk 9, Targoński 8, Retkiewicz 4, Safiejko 4, Leszczyński 2, Bądzlewski 1, Reszczyński 1

Orlen Wisła Płock: Wojnecki 7, Helwak 6, Kamiński 4, Wawszczak 4, Bielicki 2, Załęski 1, Żółtowski 1, Wiśniewski 1

Półfinał II: MKS Pałac Młodzieży Tarnów – SPR Wybrzeże II Gdańsk [25:36]

Dla gospodarzy turnieju mecz rozpoczął się bardzo słabo. Ich nieskuteczność w ataku spowodowała, że w 5. minucie mieliśmy wynik 6:1. Autorem jedynej bramki dla tarnowian był ich lider w klasyfikacji strzelców, Oskar Klamrzyński. Po tym czasie jednak zawodnicy Pałacu Młodzieży zaczęli odrabiać straty – w 12. minucie na tablicy wyników widniał rezultat 6:8. Przez kolejne minuty na boisku znowu obserwowaliśmy dominację drużyny z Gdańska. Zadanie ułatwiały im też kolejne dwuminutowe wykluczenia dla zawodników z Tarnowa. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 11:19 na korzyść drużyny Wybrzeża. Po rozpoczęciu drugiej części spotkania Gdańszczanie szybko podwyższyli przewagę do 10 bramek i utrzymywali ją do końca meczu. Spotkanie zakończyło się wynikiem 25:36 i stawiana w roli faworyta turnieju drużyna Wybrzeża zagwarantowała sobie udział w finale. Zawodnikiem meczu w drużynie gospodarzy wybrany został Konrad Wątroba. W drużynie Wybrzeża Gdańsk najbardziej doceniony został Dawid Reichel.

MKS Pałac Młodzieży Tarnów: Klamrzyński 5, Mróz 4, Wątroba 3, Mądel 3, Kociuba 2, Wajda 2, Hoim 2, Sikora 1, Małek 1, Porębski 1, Bednarz 1

SPR Wybrzeże III Gdańsk: Cięciwa 6, Reichel 5, Stępień 5, Golisowicz 5, Kosznik 5, Krok 4, Młynkowiak 2, Czapiewski 1, Lewandowski 1, Bernaś 1, Konstańczuk 1

Mecz o 3. miejsce: MKS Pałac Młodzieży Tarnów – Orlen Wisła Płock [31:34]

W meczu o brązowy medal obu drużynom towarzyszyło dużo więcej emocji, niż widzieliśmy w spotkaniach półfinałowych. Drużyna gospodarzy rozpoczęła mecz dość nerwowo, jednak po kilku minutach ich gra uspokoiła się. Zespoły agresywnie grały w obronie, co skutkowało licznymi karami. Przez pierwsze 15 minut zawodnicy gości kontrolowali grę, a na tablicy wyników widniał rezultat 6:12. Tarnowianie starali się odrabiać straty i ostatecznie pierwszą część spotkania zakończyliśmy wynikiem 13:17. Po zmianie stron drużyna z Płocka starała się utrzymać wypracowaną pięciobramkową przewagę. Tarnowianie nie mogli znaleźć sposobu, aby zmniejszyć dystans do rywali. Na 8 minut przed końcem mieliśmy wynik 24:30, a sytuacja gości skomplikowała się – przed ponad minutę na boisku musieli radzić sobie w podwójnym osłabieniu. Prawdziwe sportowe emocje rozpoczęły się jednak dopiero w ostatnich minutach spotkania. Drużyna Pałacu Młodzieży zdołała doprowadzić do zaledwie dwubramkowej straty i na chwilę uwierzyła, że losy spotkania da się jeszcze odwrócić. Zawodnicy Wisły Płock utrzymali jednak koncentrację w końcówce i nie oddali zwycięstwa. Świetnym meczem zagwarantowali sobie brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów.

Zawodnikiem meczu w zwycięskiej drużynie został bramkarz, Szymon Kwasiborski. W drużynie tarnowian na MVP został wybrany Mateusz Hoim.

MKS Pałac Młodzieży Tarnów: Wątroba 7, Klamrzyński 5, Kosiba 4, Hoim 4, Sikora 2, Kociuba 2, Wajda 2, Mróz 2, Kwarciński 2, Małek 1

Orlen Wisła Płock: Kamiński 8, Żółtowski 8, Helwak 5, Wawszczak 4, Wojnecki 3, Głodowski 2, Załęski 2, Dymek 2

Finał: KS Szczypiorniak Olsztyn – SPR Wybrzeże III Gdańsk

Mecz rozpoczął się niezwykle zacięcie. Drużyny mocno pracowały w obronie, by nie dopuścić rywala do oddania celnego strzału. W swoich bramkach dobrze spisywali się także bramkarze.  Po 10 minutach mieliśmy wynik 4:2, który w porównaniu do poprzednich meczów z tego samego dnia był dość niski. Trener drużyny z Gdańska poprosił o czas dla swoich zawodników. Jego podopieczni musieli zmagać się z dodatkową presją – do tej pory, w tym sezonie, w rozgrywkach Mistrzostw Polski Juniorów byli jedyną niepokonaną drużyną i to właśnie oni byli stawiani w roli zdecydowanego faworyta. Na 5 minut przed końcem pierwszej części spotkania na tablicy wyników wyświetlał się wynik 8:4. Po piątym trafieniu gdańszczan o czas poprosił trener drużyny Szczypiorniaka. Chwila rozmowy zadziałała lepiej na drużynę Wybrzeża – udało im się zniwelować straty i na kilka sekund przez gwizdkiem oznaczającym zakończenie pierwszej połowy zdobyć bramkę kontaktową [9:8].

Na początku drugiej połowy sytuacja Gdańszczan mocno się skomplikowała – w przeciągu kilkunastu sekund karę 2 minut otrzymali dwaj zawodnicy Wybrzeża, a jeden z nich, Dominik Stępień, dodatkowo otrzymał czerwoną kartkę. W 33. Minucie udało im się jednak doprowadzić do wyrównania [12:12].  Drużyna z Olsztyna chwilę później ponownie przejęła inicjatywę i na 10 minut przed ostatnim gwizdkiem mieliśmy wynik 17:13. 7 minut przed końcem przewaga Szczypiorniaka stopniała do zaledwie dwóch bramek [18:16]. W 45. minucie różnica bramek nadal wynosiła 2, a o czas poprosił trener Wybrzeża. Końcówka zapowiadała się naprawdę emocjonująco, tym bardziej, że zawodnikom z Gdańska udało się rzucić bramkę kontaktową. Półtorej minuty przed końcem wynik wynosił 22:21 i wydarzyć się mogło naprawdę wszystko. Pół minuty przed ostatnim gwizdkiem mieliśmy remis, a przy piłce była drużyna z Olsztyna. Trener Szczypiorniaka poprosił o chwilę rozmowy ze swoimi zawodnikami. Jego zawodnikom w ostatniej akcji meczu udało się zdobyć decydującą bramkę, która przesądziła o tym, która z drużyn zostanie złotym medalista Mistrzostw Polski Juniorów.

Najlepszym zawodnikiem w drużynie z Gdańska został wybrany Tomasz Kosznik, w drużynie Mistrzów Polski był to bramkarz, Jakub Ałaj.

KS Szczypiorniak Olsztyn: Safiejko 8, Graczyk 6, Targoński 3, Lewalski 3, Bądzelewski 1, Ałaj 1, Reszczyński 1

SPR Wybrzeże III Gdańsk: Cięciwa 9, Krok 4, Ponto 3, Golisowicz 2, Kosznik 2, Jankowski 1, Dąbrowski 1

Wśród uczestników turnieju finałowego wyłoniono także najlepszą „siódemkę” oraz 3 nagordy indywidualne: Najlepszy Bramkarz, Król Strzelców oraz MVP całego turnieju.

MVP: Igor Graczyk – KS Szczypiorniak Olsztyn

Drużyny w sobotnim turnieju zaprezentowały wysoki poziom gry oraz swój ogromny potencjał. Zawodnicy oraz ich trenerzy zasłużyli na ogromne gratulacje za dotarcie do prestiżowego grona Final Four Mistrzostw Polski Juniorów. Zmaganiom młodych zawodników z trybun przyglądał się także selekcjoner reprezentacji Polski, Patryk Rombel. Mamy nadzieję, że przymnajmniej część z nich będziemy mogli w przyszłości oglądać na boisku jako reprezentantów naszego kraju.